Wnętrza w stylu nowojorskim: Miasto, które nigdy nie śpi

Najgorętsze trendy przekraczają odległość. W błyskawicznym tempie przemierzają lądy i morza, zyskując fanów na całym świecie. Dziś w poszukiwaniu inspiracji udamy się do Nowego Jorku, na wschodnim wybrzeżu Ameryki. Styl nowojorski to elegancja i wielkomiejska przytulność. Połączenie chłodnego luksusu i swawolnego minimalizmu tworzy przytulne otoczenie. Odkryjesz najważniejsze cechy i kolory tego trendu wnętrzarskiego. Pokażemy też, jak urządzić dom w stylu Big Apple.

Pięć istotnych cech stylu nowojorskiego

 1. Punkt centralny

  Ten typ wnętrza jest bardzo charakterystyczny, ponieważ bardzo ważny jest punkt centralny, który stanowi centrum uwagi w pomieszczeniu. Rolę tę często pełni sofa, stolik kawowy lub kominek, który tworzy poczucie serca dla wnętrza. Jest to kluczowy punkt pomieszczenia i podstawa wszystkich innych aranżacji. Dotyczy to nie tylko salonu. W sypialni może to być zagłówek z pięknymi poduszkami lub stolik.
 2. Przestrzeń

  Styl nowojorski to przestronność, którą charakteryzuje światło i kolor. Nawet w małych pomieszczeniach nie ma miejsca na chaos i ciasnotę. Niezbędne jest naturalne światło słoneczne wpadające przez duże okna.
 3. Stucco

  Ten trend jest synonimem tego elementu! W tym stylu niezbędne w aranżacji mieszkania są ozdobne listwy. Wykorzystuje się je do dekoracji sufitu i podłóg.
 4. Symetria

  Wnętrze nie będzie przeciążone meblami, które nie są w harmonii. To już klasyka!!! Powinieneś mieć dwa identyczne stoliki kawowe lub równo ustawione sofy.
 5. Szczegóły

  Ten styl dekoracji wnętrz charakteryzuje się dużą dbałością o szczegóły. Koniecznie należy przemyśleć wszystkie opcje!

Czy styl nowojorski to styl glamour?

To nieprawda. W stylu nowojorskim nie znajdziesz ekstrawaganckich żyrandoli ani przepychu. Zamiast tego znajdziesz ponadczasową elegancję, która nigdy nie wychodzi z mody. W akcentach meblowych drewno i nikiel są preferowane w stosunku do aksamitu, złota i srebra. Istnieją pewne podobieństwa w schemacie kolorów. Oba style bardzo korzystają z użycia bordo i głębokich zieleni. Styl nowojorski to mieszanka vintage i nowoczesności, która przez lata pozostanie jednym z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich.

Styl amerykański a styl nowojorski

Choć mogą wydawać się podobne, istnieją istotne różnice między stylem amerykańskim a nowojorskim, który wywodzi się ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Styl amerykański to połączenie wszystkich trendów, które wywodzą się z tego kraju, takich jak nowojorski, aspenowski, czy amerykański glamour. Czerpie on inspirację ze wszystkich tych trendów, dzięki czemu stanowi ciekawą syntezę ich poszczególnych cech.

Kolory stylu nowojorskiego

W stylu nowojorskim warto stosować głębokie nasycone kolory - zielenie i granaty, bordo, z delikatnymi bielami lub ecru. Częstym rozwiązaniem jest metoda 70/20/10. Nie jest ona wcale skomplikowana! Idea ta mówi, że 70% wnętrza powinien stanowić kolor dominujący, 20% powinno być uzupełniające, a 10% powinno pełnić rolę kontrapunktu. Można na przykład zastosować dodatki o wyraźnej, wyraźnie kontrastującej z resztą pomieszczenia tonacji.

Styl nowojorski we własnym domu

Czujesz, że styl nowojorski pasuje do Twojego wnętrza? Chcesz wiedzieć, jak wprowadzić go do swojego domu? Oto kilka sposobów na wykorzystanie rozwiązań zza oceanu we własnych pomieszczeniach.

Sypialnia w stylu nowojorskim

Jest to połączenie luksusu i elegancji, a także komfortu. Głębokie kolory, takie jak relaksujący granat, sparowane są z metalicznym niklem i drewnianymi wykończeniami mebli na wysoki połysk. Kontrastuje z nimi ścienne ecru, które jest miękkie. Nowoczesność spotyka się z klasyką! Luksusowe, miękkie tkaniny sprawiają, że sypialnia w stylu nowojorskim jest tak przytulna! Puszysty dywan i poduszki w jednym kolorze, w geometryczne wzory. Dzieło dopełnią dopasowane szafki nocne, które stanowią podstawę dla identycznych lamp z dużymi kloszami lub abażurami. Dzieło dopełni pikowana płyta czołowa!

Pokój dzienny w stylu nowojorskim

Pamiętaj o symetrii. Nie chcemy zbytniego przepychu, ale ważne jest, aby nie ulec zbyt łatwo pokusie chłodnego minimalizmu. Króluje klasyka, elegancja i mocne nasycone kolory! Meble muszą być wykonane z najlepszych materiałów. Dobrym znakiem jest na przykład szlachetne usłojenie na drewnie. Asymetrycznie ułożone, tapicerowane wełną jasne sofy z jasnymi poduszkami to konieczność. Miejsce styku podłogi i sufitu również powinno być ozdobione sztukaterią. Tych elementów nie należy przeoczyć! Możesz stworzyć poczucie wschodniego wybrzeża w małych pomieszczeniach, nawet jeśli nie są one połączone z kuchnią. Dywan wykonany z luksusowego materiału, jasny i o grubym przyjemnym runie w marokańskim wzorze jest koniecznością.

Kuchnia i jadalnia w stylu nowojorskim

Eklektyczny styl Manhattan sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i w jadalni. Możemy wybrać kamienne blaty, błyszczące płytki, a także armaturę ze szlachetnej stali, która doda surowości. Wyspa kuchenna to świetne rozwiązanie dla wnętrz urządzonych w tym stylu. Elegancja to król ponadczasowości!

Najważniejszą rzeczą w jadalni jest stół. W jadalni świetnie będzie wyglądał prosty drewniany stół z metalowymi nogami i tapicerowanymi krzesłami. Meble nie muszą stanowić całego zestawu. Powinny być jednak skoordynowane. Styl nowojorski to kontrolowany eklektyzm. Możesz dodać do pokoju dodatkowe stoły, komody czy ozdoby, ale nie przesadzaj. Nie chcesz przecież przepełnić pomieszczenia, które powinno urzekać swoją przestronnością.

Akcesoria do domu w stylu nowojorski

Akcesoria tego typu są niezbędne - często stanowią wykończenie aranżacji. Metalowe i szklane dodatki są świetne, ponieważ dodają przestrzeni lekkości i nowoczesności. Duży, przezroczysty wazon z dużymi, zielonymi liśćmi i wypełniony kamyczkami będzie świetnie wyglądał na stoliku kawowym. Dzieło można uzupełnić wazonami, misami lub szafkami wykonanymi z niklowego metalu. Nie bez znaczenia są dekoracje ścienne - świetnie będą na nich wyglądać czarne i metaliczne fotografie.

Z pewnością tak jak my daliście się całkowicie pochłonąć "amerykańskiemu snu". Styl nowojorski, mimo że jest eklektyczny, jest również umiarkowany. Styl nowojorski kocha przestrzeń, więc jeśli przeładujesz swój dom, uniemożliwi Ci to wpuszczenie do niego ducha Manhattanu. Zarejestruj się na Westwing, aby uzyskać więcej inspiracji i otrzymywać najlepsze oferty i promocje na piękny dom. Powodzenia w projektowaniu!