Półki ścienne: Gdzie i jak je montować?

Półki ścienne są świetnym sposobem na udekorowanie pomieszczenia, a także pełnią funkcję praktyczną. Można na nich wyeksponować zdjęcia bliskich, książki i pamiątki z dalekich podróży. W którym pomieszczeniu najlepiej je umieścić? Jak bezpiecznie zamocować półki ścienne, by nie spadły? Dowiedz się od nas więcej!

O jakich kluczowych kwestiach należy pamiętać podczas montażu półek?

Zobacz więcej zdjęć

 • Wystrój wnętrza
 • Meble
 1. Obciążenie

  Zastanów się, co umieścisz na półce. Oblicz obciążenie i wytrzymałość półki w kilogramach. Te informacje często są podane przez sprzedawcę lub na opakowaniu. Zwróć uwagę na materiały, z których wykonane są ściany. Nie wytrzymają one dużego obciążenia, jeśli będą wykonane z karton-gipsu.
 2. Ściany

  Musisz upewnić się, że nie ma rur wodnych lub kabli biegnących przez obszar, który zamierzasz wiercić otwory. Odpowiednie wiertło i sprzęt są potrzebne do rodzaju ściany masz w domu. Zwykła wiertarka nie będzie pracować z cegłami, ale wiertarka udarowa jest w stanie obsłużyć beton.
 3. Materiał, z którego wykonana jest półka

  Płyty MDF i OSB są wystarczające, jeśli półka ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną. Jeśli jednak zamierzasz umieścić tam książki, powinieneś wybrać lite drewno. Grubość desek nie powinna przekraczać 18 mm. Upewnij się, że wybrałeś odpowiednie podpórki do półek. W razie wątpliwości zapytaj doradcę w sklepie.

Jak zamocować półki ścienne?

Potrzebne będą:

 • Poziom
 • Próbnik napięcia
 • wiertarka
 • Wiertła
 • Taśma miernicza
 • linijka
 • ołówek
 1. Możesz sprawdzić próbnik pod kątem ukrytych kabli zasilających w ścianie.
 2. Zmierz półkę i miejsce, w którym powinna wisieć. Ołówkiem prześledź linie i upewnij się, że są one równoległe do ziemi.
 3. Uchwyty należy przymocować najpierw do półki, a następnie do ściany zgodnie z instrukcją producenta. Przed zamocowaniem półki należy wywiercić otwory w ścianie. W zestawie powinny znaleźć się wszystkie niezbędne kołki, śruby i kątowniki. Wykonanie półki na książki i dekoracje zajmuje zaledwie kilka minut.

Jak zamontować półki bez wiercenia

Możesz zamontować małe, lekkie półki o wadze do 2 kg do ściany bez wiercenia. Podczas wiercenia otworów w ścianach unikniesz możliwości natknięcia się na kable i rury wytwarzające prąd. Dzięki tym paskom samoprzylepnym będzie to możliwe. Paski te są łatwe w montażu bez użycia kołków, kątowników, śrub czy wkrętów. Do mocowania większych modeli można użyć kleju montażowego, w zależności od rodzaju ściany i podłoża.

Jakie półki ścienne wybrać?

Biała drewniana półka ścienna to świetny dodatek do wnętrza w stylu scandi. Takie drewno tworzy w pomieszczeniu przyjazną i ciepłą atmosferę. Industrialna półka wykonana jest z połączenia metalu i różnych materiałów. Świetnie wygląda z nowoczesnymi designerskimi dekoracjami i asymetrycznie umieszczonymi sukulentami. Możesz również wykorzystać metalowe półki w swoim ogrodzie. Szklane półki wniosą do Twojego wnętrza lekkość i elegancję. Będą świetnie wyglądać zarówno w domu francuskim, jak i klasycznym.

Gdzie zamontować półki?

Półki ścienne w sypialni

To świetne rozwiązanie do dekoracji sypialni. Możesz je zaaranżować sukulentami, świecidełkami lub kwiatowymi dekoracjami. Dodadzą one uroku przestrzeni i nadadzą jej duszę.

Półki ścienne w części dziennej

Dodatkowa powierzchnia dla drobiazgów, pamiątek rodzinnych i książek. Mogą być zawieszone nad telewizorem lub w dowolnych wnękach lub zagięciach w ścianach. Możesz je również wykorzystać jako ramki do zdjęć.

Półki ścienne w kuchni

Po pierwsze, praktyczność. Welony, przyprawy i kolorowe makarony dodamy do nich w przezroczystych słoiczkach. Można je zamontować nad kuchennym blatem lub w pobliżu szafek - wszędzie tam, gdzie trzeba sięgnąć po produkty.

Szukasz idealnych półek ściennych do swojego wnętrza? Zarejestruj się na Westwing, aby otrzymywać najlepsze oferty i promocje na tworzenie pięknych domów!