Czym jest Zero Waste w domu?

Ludzie, którzy są cool, mieszkają w fajnych miejscach. Zero odpadów w domu z duszą to naturalny sposób życia. Zdziwisz się, jak wielu zasad już przestrzegasz. Pierwszym krokiem jest racjonalne, odpowiedzialne i mądre podejście do najbliższego otoczenia. Co oznacza zero odpadów w moim domu?

W skrócie przedstawię główne zasady zero waste. Ten trend w życiu, który stał się szalenie popularny, zostanie przeniesiony na fundamentalne zasady aranżacji wnętrz. Zauważysz, że przez długi czas w Twoim domu pojawi się wiele elementów. Będziesz zaskoczony, jak wiele z tych elementów jest zgodnych z filozofią zero waste.

  • Daj obiektom wewnętrznym drugą szansę
  • Naturalne materiały
  • Unikanie zagracania gustownego obszaru
  • Naprawiaj zamiast kupować

Czym jest zero waste?

Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku globalny ruch na rzecz zerowej ilości odpadów rozrósł się. Działacze na rzecz ochrony środowiska ostrzegali przed zagrożeniami związanymi z wytwarzaniem dużych ilości odpadów. Tworzywa sztuczne są odpowiedzialne za większość produkowanych obecnie śmieci.

Zero odpadów to coś więcej niż slogan. Cała koncepcja opiera się na holistycznym spojrzeniu na naszą przestrzeń. Powinniśmy być zaniepokojeni ilością wody, energii i surowców wykorzystywanych do wytwarzania produktów, które kupujemy. Kluczem do tego są nawyki konsumenckie, które ograniczają ilość odpadów i opierają się na zdrowym rozsądku.

Pięć kardynalnych zasad (5R) to ukoronowanie ideologii zero waste.

  1. Odrzuć = odrzuć szkodliwe zachowania konsumenckie
  2. Redukować = zmniejszać negatywny wpływ swoich działań na środowisko.
  3. Ponowne użycie = ponowne użycie przedmiotów, które zostały wykonane
  4. Recykling = lub dobrze znany recykling, z którym spotykamy się na co dzień
  5. Gnić = dążyć do naturalnej śmierci rzeczy, tj. rozkładu lub rozkładu, który może być wykorzystany przez inne organizmy.

W Home with a soul dodaliśmy jeszcze dwie zasady: naprawiaj i zawsze przerabiaj (DIY). Musiałeś to widzieć na naszym blogu, prawda? ?? ?

Wnętrza to nie tylko minimalizm.

Nigdy nie utożsamiałem minimalizmu z filozofią zero waste w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ktoś mógłby powiedzieć: Kupujesz stół i krzesło, które są umeblowaniem Twojej komnaty na całe życie. Po temacie. Zero waste to dla mnie coś więcej niż minimalizm.

W domu spędzamy około połowy naszego życia. Chcemy mieszkać w ładnym otoczeniu. Powinno ono poprawiać nasze życie. Musi być zarówno wygodne, jak i funkcjonalne. W naszym otoczeniu regał babci z czasów przedwojennych jest czymś więcej niż tylko meblem na zadrukowane papiery oprawione w tekturowe okładki. Zgadzasz się z tym?

Dom z duszą jest jak odbicie naszego światopoglądu. Zawsze możemy wybrać otaczanie się pięknymi rzeczami.

Czy możliwy jest minimalizm w domu z duszą? Wskazówki z minimalistycznego bloga

Daj wnętrzom drugą szansę

Będziesz zaskoczony, jeśli prześledzisz historię niektórych mebli lub akcesoriów do wnętrz. Widziałem szafę, która została przywieziona do Wrocławia po wojnie ze Lwowa. Znajdowała się w sypialni trzech pokoleń pewnej rodziny. W latach 80. synowi właściciela znudziły się meble i przeniósł je do garażu. Trzymał w niej stare szmaty i narzędzia.

Wnuczka zauważyła meble podczas wiosennych porządków. Ożywiła wszystkie detale. Teraz stoi w jej rustykalnym domowym biurze. To nie było tak, że jej klienci przechodzili obok pięknego przedmiotu w milczeniu.

Jak dać meblom drugą szansę? Wystarczy przemalować lub wymienić jeden lub dwa elementy.

Możesz dowiedzieć się, jak samodzielnie pomalować meble, czytając nasze artykuły.

Wnętrza powinny być wykonane z naturalnych materiałów

Ruch zero waste zwraca uwagę na wpływ wyborów konsumenckich na środowisko. Masowa produkcja pudełek na bazie ropy naftowej pokrytych opalizującym wykończeniem przy użyciu różnych chemikaliów jest mniej szkodliwa niż produkcja kamionkowych pojemników.

Uwielbiam naturalne materiały. Zdaję sobie również sprawę, że to osobisty wybór. Możesz mieć inny gust w tej dziedzinie. Dobrze czuję się z poduszkami lub obrusami wykonanymi z materiałów pochodzenia roślinnego. Wiem też, że len i bawełnę można dość szybko poddać recyklingowi bez szkody dla planety.

Bawełniane torby na zakupy są najczęstszym symbolem tego pomysłu.

Projektowanie wnętrz lub Więcej - Mniej - Zero Odpadów.

Temat gromadzenia rzeczy w domu zasługuje na własny artykuł. Czasem zdarza mi się sięgać po dodatkowe przedmioty czy akcesoria. Tylko dlatego, że są takie ładne.

Osoby świadome ekologicznie radzą podchodzić do zakupów z rozsądkiem (jedna ze świętych zasad zero waste = refuse). Z czasem nauczyłam się, że umiar jest kluczem do dekorowania domu z duszą.

Jest to dla mnie bardzo trudny temat. Jest tyle antyków, które mają w sobie wszystko. ?? ?

Chciałabym móc zmieniać wystrój mojej sypialni za każdym razem, gdy przeglądam ogłoszenia online. Do antycznej komody, którą znalazłam w bardzo przystępnej cenie na Allegro, dobrałabym szybko komplet krzeseł, szafki lub toaletkę. Za kilka dni zobaczę tani dębowy stół i będę miała kolejny pomysł na zmianę wystroju drugiego pokoju. W ten sposób można wprowadzać małe zmiany bardzo często.

Istnieje kilka zasad, które można natychmiast wprowadzić w życie, aby pomóc w podejmowaniu decyzji zakupowych:

Czy jest to niezbędny przedmiot?

Czy produkt będzie używany w wielu pomieszczeniach lub wielokrotnie?

Czy produkt jest użyteczny?

Czy nadal będzie mi się podobał za 5 lub 10 lat? Czy będzie użyteczny?

Czy ma dla mnie wartość sentymentalną? Czy ma jakąś historię?

Czy są wykonane z solidnych, naturalnych materiałów?

Czy mogę je oddać/sprzedać za inny przedmiot?

Czy nie mam czegoś podobnego w domu?

Czy będę w stanie go odnowić? Czy mogę dać temu przedmiotowi drugą szansę?

Napraw, odnów, połącz (DIY)

Ruch eko jest idealny do samodzielnego naprawiania, odnawiania i zabawy z meblami. Być może zauważyłeś, jak bardzo lubię to robić.

Omówimy teraz kolejny ważny aspekt filozofii zero waste. Lepiej skupić się na jednym solidnym przedmiocie zamiast na wielu jednorazowych. Dobrym pomysłem jest odnawianie lub naprawianie przedmiotów wykonanych z wysokiej jakości materiałów.

Nawet mocno zniszczony dębowy stół można łatwo przekształcić w stylowy i funkcjonalny stolik komputerowy. W jeden weekend zepsute drzwi wykonane z płyt akustycznych można przekształcić w wiszący regał.

Wszystko po to, by uniknąć kupowania kolejnych przedmiotów. Aby uniknąć tworzenia nowych odpadów, które trafiają do środowiska. Reaktywacja przedmiotów, które zostały już wyprodukowane. Wcześniej zużyto surowce i energię wodną. Następnie powstały odpady lub spaliny.

Nie można zmienić przeszłości. Możesz wpłynąć na swoje zachowanie teraz, aby pomóc chronić środowisko. To proste.

Zero odpadów to pomysł na harmonijny dom

Podejmując pewne tematy z ruchu zero waste odkryłem rzeczy, którymi nigdy wcześniej się nie interesowałem. Celvis, naturalny produkt, może być stosowany w projektowaniu wnętrz, aby stworzyć gustowny wygląd. Moje postrzeganie świata jest takie, że bardziej naturalne podejście do projektowania wnętrz jest najlepsze. Oferuje ono niesamowite możliwości.

Jaka jest Twoja filozofia tego podejścia?

Zakończę kilkoma artykułami na temat renowacji mebli. Od wielu lat przekonujemy naszych czytelników, że jest to prosty i łatwy proces.