Co warto dowiedzieć się o pochłaniaczach wilgoci?
Obecność nadmiernej wilgoci w mieszkaniu może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów oraz rozwoju patogenów i grzybów. Czasami wilgoć występuje w szafie lub jednym pomieszczeniu. Innym razem może być odczuwalna w całym mieszkaniu. W takich przypadkach musimy podjąć działania, które powstrzymają dalszy rozwój. Aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci, przydatne są pochłaniacze wilgoci. Zanim podejmiemy decyzję, warto zwrócić uwagę na najważniejsze ich aspekty.
Pochłaniacze wilgoci - zastosowanie
Nadmierna wilgoć może powodować problemy w Twoim domu, w tym w lodówkach, spiżarniach, szafkach, piwnicach, a nawet w kuchni. Prawidłowe przechowywanie żywności, zwłaszcza suchej, wymaga takich samych warunków. Dlatego ważne jest, aby pozbyć się wilgoci. Może być ona również niebezpieczna w samochodzie ze względu na parujące szyby, które ograniczają widoczność. W tych miejscach można zastosować pochłaniacz wilgoci.
Kiedy należy stosować pochłaniacz wilgoci
Zapach stęchlizny, parne okna, kondensacja na zimnym kaloryferze, wilgotne ściany lub pojawienie się pleśni to oznaki nadmiernej wilgoci. Należy natychmiast zająć się tymi warunkami. O wysokiej wilgotności wnętrza może świadczyć również wolno schnące pranie oraz wypaczające się drewniane elementy konstrukcyjne. W ustaleniu prawidłowości może nam pomóc higrometr, czyli specjalne urządzenie, które mierzy wilgotność. Powie nam on, czy wilgotność w danej przestrzeni jest wyższa od normy. Jeśli tak, to pomoże nam podjąć kroki, aby uniknąć bardziej nieprzyjemnych konsekwencji. Może to prowadzić do alergii i innych chorób układu oddechowego. Ważne jest, aby nie traktować tej kwestii lekceważąco.
Wilgoć w domu: Przyczyny
Niewydolna wentylacja, nieodpowiednie ogrzewanie, zła konstrukcja budynku i codzienne czynności mogą przyczynić się do nadmiernej wilgoci w domu. Czteroosobowa rodzina może wziąć kąpiel lub prysznic i wytworzyć do 12 litrów pary. Para z gotowania i wilgoć z ubrań schnących po praniu przyczyniają się do zwiększenia wilgotności.
Różne rodzaje pochłaniaczy wilgoci
Istnieje wiele rodzajów osuszaczy, ale ich funkcja jest taka sama. Są one w stanie pochłaniać wilgoć z otoczenia za pomocą wkładów. To właśnie sprawia, że są one tak charakterystyczne. Są jeszcze inne cechy, które wyróżniają je przy wyborze. Wkłady ze specjalnym granulatem to najbardziej popularna i opłacalna opcja. Często są one pakowane w torebki. Niedrogie i równie skuteczne są również tabletki z pochłaniaczami wilgoci. Wkład ma postać tabletki i jest umieszczony w kompaktowym, zintegrowanym pojemniku. Pochłaniacze te mogą działać do 12 miesięcy w zależności od ich wagi. Są one bardzo wydajne.
Dostępny jest również osuszacz elektryczny. Monitoruje on poziom wilgotności w powietrzu i odpowiednio dostosowuje swoją pracę. Dzięki temu poziom wilgotności jest utrzymywany na odpowiednim poziomie. Należy jednak pamiętać, że suche powietrze może być równie szkodliwe dla naszego zdrowia. Najdroższe osuszacze elektryczne mogą być dość kosztowne. Wraz z poprawą technologii, poprawia się również ich cena.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pochłaniacza?
Choć na początku może się to wydawać trudne, decyzja jest w rzeczywistości dość prosta. Ważne są dwa aspekty, które należy wziąć pod uwagę: wielkość pomieszczenia oraz jego wilgotność. Nie oznacza to, że trzeba od razu wybierać drogie rozwiązania. W wielu przypadkach mniej kosztowne opcje mogą być po prostu równie skuteczne. Jeśli grzyb jest już widoczny na ścianach, należy wybrać bardziej wydajne urządzenia. Standardowy pochłaniacz wilgoci do domów z wymiennym wkładem pochłonie wilgoć z powietrza do 80m3. Jeśli jednak zależy nam na usunięciu wilgoci tylko z jednego pomieszczenia, można zdecydować się na mniejszy pochłaniacz.
Designerski pochłaniacz wilgoci Wenko to urocza i skuteczna opcja. Będzie też stanowił świetną ozdobę Twojego domu. To dzięki swoim unikalnym kształtom zwierząt. Można go również ponownie wykorzystać, ponieważ po trzech miesiącach można go wysuszyć i ponownie użyć. Wyróżnia się wśród innych pochłaniaczy nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale również tym, że jest praktyczny i ekonomiczny.
Mały woreczek z chłonnym materiałem może być stosowany do szafek i małych spiżarni. Nieprzyjemny zapach może być spowodowany nadmiarem wilgoci w szafie. Można go wyeliminować stosując pochłaniacze, które mają zapach lawendy. Można je również wykorzystać jako pochłaniacz wilgoci w samochodzie. Możesz powiesić go na lustrze, aby spełniał zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Możesz również wybierać spośród różnych kolorów i stylów, dzięki czemu możesz spersonalizować je do swoich potrzeb. Inną opcją jest wykorzystanie podkładki jako pochłaniacza wilgoci do samochodu. Może być ona również używana wielokrotnie po uprzednim osuszeniu.
Możesz również zdecydować się na stworzenie wygodnej przestrzeni według własnego gustu. Najważniejsza jest funkcjonalność. Nie wolno tego pominąć. Standardowe pochłaniacze wilgoci są łatwe w obsłudze, nie wymagają prądu i mogą być wykorzystywane w praktyczny sposób. Dopasowanie pochłaniacza do naszych potrzeb pozwoli nam czuć się spokojnym o jakość powietrza w samochodzie czy domu.