Styl kolonialny - wnętrze dla globtroterów

Styl kolonialny to styl, który można wykorzystać w aranżacji wnętrz dla osób marzących o podróżach. Styl kolonialny charakteryzuje się ciężkim, ciemnym drewnem, tropikalnymi roślinami i motywami etnograficznymi, w harmonijnym połączeniu z jasnymi i średnimi materiałami naturalnymi. Podążaj śladami Krzysztofa Kolumba, dołączając do naszej wyprawy. Ciesz się egzotycznym stylem życia i pozwól, by kolonialny wygląd zagościł w Twoim domu. Kolonialne wnętrze sprawi, że poczujesz się jak w egzotycznych miejscach, ale nie musisz wychodzić z domu. Pokażemy Ci jakie dodatki, meble i akcesoria wykorzystać we wnętrzach w stylu kolonialnym. Pozwól nam się zainspirować!

Aranżacja wnętrza w stylu kolonialnym

Styl kolonialny to styl, który można wykorzystać w aranżacji wnętrz. Jest on odpowiedni dla każdego, kto marzy o podróżach. Połączenie pamiątek z innych części globu z egzotycznym drewnem i skórami tworzy niepowtarzalny klimat, który pozwala przenieść się do Afryki czy Indii.

Wnętrza kolonialne mieszają wpływy kultur afrykańskiej, indyjskiej i południowoamerykańskiej. Elementy z brytyjskiego stylu wiktoriańskiego pozwalają połączyć wszystkie te wpływy w jedną spójną i harmonijną aranżację.

Kolonialne akcenty nadają klasycznym wnętrzom nowy wymiar. Styl kolonialny to świetny pretekst do włączenia elementów boho i etno, bez naruszania harmonii wnętrza.

Styl kolonialny: Krótka historia

Styl kolonialny powstał w XIX wieku głównie w koloniach brytyjskich. Populacja poddanych królowej Wiktorii wynosiła w tym czasie prawie 25%. Słońce nigdy nie zachodzi nad brytyjskim imperium, które obejmowało Australię, Kanadę i Indie. Brytyjczycy musieli zarządzać ogromnymi terytoriami i mieszkać w każdym odległym zakątku świata. Musieli używać lokalnych materiałów i wykwalifikowanych rzemieślników, aby wyposażyć domy w Indiach i Afryce. Narodził się styl kolonialny , łączący elementy stylu wiktoriańskiego z wpływami kultur indyjskich lub afrykańskich .

Wnętrza w stylu tropikalnym

Wszyscy, którzy lubią egzotyczne przygody, pokochają styl kolonialny. W tym stylu można urządzić wnętrze sypialni lub salonu.

Sypialnia w stylu kolonialnym

Aranżacja sypialni powinna być w stylu kolonialnym. Przemianę zacznij od pomalowania ścian na biało i ozdobienia ich metalowymi lub drewnianymi ornamentami. W następnej kolejności wybierz meble. Na tle jasnych ścian świetnie będzie wyglądać szafa, komoda i łóżko wykonane z ciemnego, egzotycznego drewna. Warto rozważyć indyjskie meble rzeźbione. Łóżko powinno być umieszczone na środku aranżacji z muślinowym baldachimem.

Sypialnia urządzona w stylu kolonialnym będzie potrzebowała dodatków i dekoracji . Indyjski parawan z ażurami jest wart przestrzeni, jeśli go masz!

Salon z tropikalnymi akcentami

Przestrzeń mieszkalna w stylu kolonialnym zachwyci swoją elegancją, świeżością i stylem. Połączenie kolonialnych mebli z egzotycznego drewna i motywów zwierzęcych z tropikalnymi tapetami to świetny sposób. Takie tło sprawi, że całość będzie wyglądać bardzo efektownie!

Tropikalny salon ma żywe kolory

Ważne jest, aby utrzymać salon w stylu kolonialnym. Możesz urządzić wnętrze w stylu kolonialnym z drewnianą podłogą i białymi ścianami. To są trzy główne zasady:

  • Należy pamiętać, że do ścian najlepiej pasują ciemne podłogi i odwrotnie.
  • Takie kolory, w tym brązy w każdym odcieniu, beże i kremy, a także zielenie żółcienie i pomarańcze oraz kolory morelowe, świetnie sprawdzą się w salonie w stylu kolonialnym. Na takim tle świetnie wyglądają meble z ciemnego drewna. Jest to styl często spotykany w kolonialnych aranżacjach.
  • Klasyczny dywan inspirowany orientem doda wnętrzu odrobinę egzotycznej przytulności i ciepła.

Wnętrza w stylu kolonialnym

W stylu kolonialnym można urządzić salon i sypialnię, ale warto spróbować innych pomieszczeń w domu! Oto kilka wskazówek:

  • Kuchnia w stylu kolonialnym: Wybierz ciemne blaty i białe drewniane szafki. Białe płytki podłogowe i indyjskie lub afrykańskie dzieła sztuki na ścianach podkreślą styl kolonialny.
  • Przedpokójw stylu kolonialnym: Aby zrobić mocne pierwsze wrażenie, użyj dużych czarno-białych płytek w przedpokoju i dodaj kilka palm do pomieszczenia. W wąskim przedpokoju można umieścić wąską komodę lub indiańską konsolę. Na ścianie można powiesić afrykańskie maski.
  • Łazienka w stylu kolonialnym - Palmy i paprocie na parapecie to najlepszy sposób na stworzenie kolonialnego wystroju w łazience. Warto też rozważyć zainstalowanie wentylatora sufitowego i zakup drewnianych mebli. Drewno egzotyczne jest bardziej niż rodzime gatunki odporne na wilgoć, więc warto to rozważyć.

Meble kolonialne

Każdy mebel, czy to biurko, komoda czy krzesło, może wnieść do Twojego salonu styl kolonialny. Trafiłeś we właściwe miejsce, jeśli chcesz zamieszkać w mieszkaniu, które odzwierciedla ducha Ameryki Południowej, Indii, Afryki i Karaibów.

Meble kolonialne często wykonane są z wysokiej jakości drewna tekowego, mahoniowego lub mango. To one nadają stołom, krzesłom i ławkom ciemny kolor. Nie tylko meble kolonialne wykonane z drewna odwołują się do natury. Dostępne są również naturalne sofy i fotele. Meble kolonialne mogą być ozdobione nitami lub gwoździami, dzięki czemu wyglądają bardzo rustykalnie i szlachetnie.

Można również znaleźć meble wykonane z naturalnych materiałów w naturalnych kolorach, takich jak brąz, beż czy koniak, jeśli nie chcemy używać skóry. W sypialni znajdą się rustykalne sekretarzyki, ciemne szafki oraz drewniane łóżka z jasnymi lnianymi baldachimami. U stóp łóżka znajduje się mała, tapicerowana ławeczka. Możesz też ułożyć kilka książek jedna na drugiej, jeśli nie masz idealnej szafki nocnej. Powinny być one na tyle solidne, aby utrzymać lampkę.

To jest prosty pomysł na majsterkowanie. Możesz przekształcić małą drewnianą skrzynię w wyrafinowany mebel w stylu kolonialnym. Możesz również użyć starych walizek z piwnicy, aby stworzyć swoją aranżację. Stanowią one świetną dekorację dla domu w stylu kolonialnym.

Dekoracja w stylu kolonialnym

Dekoracje w stylu kolonialnym wyglądają naturalnie i przywodzą na myśl minioną epokę. W przeciwieństwie do ciemnych mebli, jasne dekoracje tworzą harmonię. Dlatego elementy dekoracyjne powinny być lekkie i wykonane z jasnych materiałów. W kolonialdecorationpopularne są bambusy, oraz drewniane miski. Ciemne wnętrze zostanie rozjaśnione przez jasne i cieniste elementy.

Wybieraj takie dodatki i dekoracje, które nie będą zbytnio odciągać uwagi od stonowanego stylu Twojego domu, a jednocześnie będą przyciągać uwagę. Oto nasze ulubione akcesoria:

  • Parawany
  • Figurki porcelanowe
  • W tym roku królują skóry zebry!
  • Ręcznie tkane dywany
  • Orientalne lampy z kloszami
  • Poszewki na poduszki z haftem
  • Rzeźby drewniane
  • Wsparcie dla książek
  • Podkładki pod papier
  • Noże do cięcia listów
  • Duże mapy w stylu vintage
  • Stare globusy lub
  • Pamiątki z podróży przywiezione z powrotem!

Kolonialne dekoracje lub inspiracje z odległych krain

  • Chiny to bogata kultura o starożytnych korzeniach. Kolorowa porcelana, figurki i papierowe lampiony to niektóre z dekoracji inspirowanych kolonią.
  • Tybet -- pomimo chińskiej dominacji, Tybet wciąż zachowuje swoją niesamowitą kulturę. Tybet jest kojarzony z buddyjską duchowością. Możesz udekorować swój dom wizerunkami Buddy, wiatrakami i kominkami do aromaterapii.
  • Persja - obecnie znana jako Iran - jest jedną z najstarszych historycznych krain Orientu. Dywany perskie pozostają symbolem bliskowschodniej elegancji i klasy. Znanym motywem dekoratorskim pochodzącym z Persji jest drop paisley.
  • Afryka Słynne afrykańskie maski wykonane z egzotycznego drewna mogą być wykorzystane jako dekoracje w stylu kolonialnym.
  • Ameryka -- ale w najstarszym wydaniu, czyli w kulturze indiańskiej. Dreamcatcher to jeden z przykładów przedmiotu z nowego świata. Jest to efektowna, lekka wizualnie ozdoba. Warto też wspomnieć o totemach szamańskich.

Oto 10 najpopularniejszych roślin kolonialnych:

Rośliny o bujnych, zielonych liściach to najlepszy sposób na stworzenie w domu kolonialnej atmosfery. Spójrz na nasze najlepsze propozycje i włącz je do swoich wnętrz.

  • Strelitzia
  • Jasmine
  • Liwistona chińska
  • Monstera pusta
  • Dypsis lutescens palma
  • Bambusy
  • Palmy
  • Cytryny
  • Rośliny kawowe
  • Yucca

Nasza rada Terraria z sukulentami lub storczykami to ciekawy i egzotyczny dodatek.

Materiały w stylu kolonialnym

Styl kolonialny to przede wszystkim naturalność! Materiały w stylu kolonialnym powinny podkreślać związek wnętrza z naturą. Te naturalne materiały mogą być włączone w harmonijny i stylowy sposób, aby stworzyć piękną atmosferę.

11 materiałów miłośnicy stylu kolonialnego

  1. Najlepsze tropikalne ciemne drewno to teak, mahoń i palisander. Meble wykonane z takiego drewna to świetna inwestycja, ponieważ z czasem nie stracą swojego uroku.
  2. Tkaniny wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len, jedwab i bawełna.
  3. Włókna naturalne jak sizal, rattan i włókno kokosowe czy bambus.

Materiały te można uzupełnić dodatkami z brązu, mosiądzu i srebra do aranżacji zewnętrznych na balkonie, tarasie i w ogrodzie.

Wskazówka aranżacyjna W przypadku mebli tapicerowanych najlepiej sprawdzają się aksamit, len, zamsz i wełna.

Kolory w stylu kolonialnym

Paleta kolorów tego stylu obejmuje odcienie od brązu do ciemnej zieleni. Skupia się głównie na równowadze wizualnej.

Styl kolonialny uwielbia biel, wanilię i beże. Jednak to bogatsze kolory powinny dominować we wnętrzach. Duża powierzchnia jednego koloru to najlepsze uzupełnienie aranżacji. Białe muślinowe zasłony, czy jasnokremowy baldachim, stworzą wyjątkowe połączenie, które dobrze sparuje się z ciężkimi meblami z ciemnego drewna.

Wyjątkowe projekty: Jak działa styl kolonialny

Ten niesamowity styl mebli łączy w sobie kolory i wzory z różnych stylów.

  • Wzór Toile De Jouy z azjatyckimi motywami kwiatowymi i roślinnymi. Ważna jest również rola graficznych ornamentów afrykańskich i wzorów kwiatowych paisley . To tylko kilka z wielu rzeczy, których się nauczysz.
  • Paisley to wzór, który wywodzi się ze starożytnej Persji. Używa z charakterystycznym kształcie kropli. Wzór ten był bardzo popularny w Europie w XVIII i XIX wieku dzięki Brytyjczykom, którzy importowali indyjskie tkaniny. Jest to świetny motyw do wykorzystania w dekoracji poduszek i narzut z nim w stylu kolonialnym.
  • Wzory zwierzęce- Tkaniny imitujące skóry dzikich zwierząt są niezwykle popularne we wnętrzach kolonialnych. Szczególnie dobrze sprawdzają się w nich, jeśli wykorzystasz motywy imitujące paski lub zebry. Czasami można spotkać się również z lamparcimi cętkami. Świetnie nadają się do wykonania dywaników czy poduszek, a także świetnie wyglądają na abażurach.
  • Kwiaty Stylizowane azjatyckie wzory kwiatowe mogą dodać lekkości kolonialnym wnętrzom. Dalekowschodnie motywy można wykorzystać na zasłonach i poduszkach, a także w chińskich i japońskich obrazach.

Mieszanie stylów z różnych krajów może być mylące, dlatego należy uważać, aby nie zgubić swojego miejsca. Podstawą kolonialnego wystroju wnętrz jest harmonia i naturalność. Należy zadbać o to, aby wystrój w stylu kolonialnym miał spójny temat w całym wnętrzu. Może to być kolorystyka lub wzór, który powtarza się w różnych częściach domu, ale nie powinien on dominować w ogólnej aranżacji.

Pomysły na styl kolonialny na zewnątrz

Mieszkanie w stylu kolonialnym nie dotyczy tylko wnętrza. Odpowiednie meble kolonialne mogą nadać ogrodowi lub tarasowi szczególny urok. Meble na zewnątrz najlepiej sprawdzają się z bambusa lub rattanu. Materiały te są bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż skóra czy drewno, dlatego są mniej podatne na działanie żywiołów.

Zadaszony taras można przekształcić w ławkę, wykorzystując dużą rustykalną drewnianą komodę i dodając jasne lniane poduszki. Lniana markiza umieszczona nad zestawem wypoczynkowym może przekształcić taras w wakacyjny raj.

Kolonie pozwalają na wspominanie minionych czasów i przywoływanie odległych marzeń. Zarejestruj się na Westwing, aby codziennie otrzymać darmową dawkę inspiracji i ekskluzywne oferty dla każdego pomieszczenia.