ZNAK: Pomysły na dekorację okien, które są piękne. Zobacz pomysły i zdjęcia

Okiennice tworzą piękne wykończenia okien. Są one wspaniałym dodatkiem do każdego zabytkowego domu lub willi. Okiennice są czymś więcej niż tylko ładne. Okiennice są idealne do ochrony przed nadmiernym słońcem, wiatrem i deszczem. W słoneczny dzień, okiennice mogą być zamknięte, aby nadać pomieszczeniu południowy klimat i chłód.

Solidne projekty okiennic

Można mieć okiennice, które są solidne, dzięki czemu po ich zamknięciu wnętrze jest całkowicie zaciemnione. Można również wybrać okiennice z lamelami, które są zamontowane na stałe pod określonym kątem, dzięki czemu światło w ciągu dnia jest kierowane w konkretnym kierunku. Można również zdecydować się na okiennice z ruchomymi suwakami. Można je przestawiać w dowolnym kierunku i regulować ilość światła i powietrza wpadającego do domu. Okiennice mogą być jedno lub dwustronne, ale najczęściej składają się z dwóch skrzydeł, które montuje się po obu stronach. Producenci oferują również okiennice składane, które można zamontować tylko po jednej stronie okna. Wymiary okiennicy są tak dopasowane, aby po zamknięciu zasłaniała całe okno. Okiennice mogą być wykonane o dowolnym kształcie, w tym prostokątnym.

Okiennice wykonywane są z różnych materiałów

Okiennice wykonane są przede wszystkim z drewna, ale mogą być również wykonane z PCV lub aluminium. Okiennice drewniane mogą być w całości wykonane z litego drewna lub mieć ramy wykonane z tarcicy, której wypełnienie stanowi płyta np. sklejka.

Okiennice mogą występować w dowolnym kolorze. W tym przypadku są malowane farbami kryjącymi lub pokrywane lakierem transparentnym, który podkreśla usłojenie drewna. Okiennice sosnowe można wykonać tak, aby przy zastosowaniu odpowiedniego lakieru imitowały inne szlachetne gatunki drewna, takie jak teak, orzech czy mahoń. Okiennice z PCV i aluminium są tańsze i lżejsze od drewnianych. Są to ramy wykonane z aluminium lub polietylenu wzmocnionego stalą i wypełnione profilami pionowymi lub poziomymi. Okiennice z PCV mogą być okleinowane na dowolny kolor. Można je również zamówić w okleinie drewnopodobnej. Okiennice aluminiowe mogą być malowane proszkowo lub anodowane. Aluminium może wyglądać jak drewno dzięki sublimacji. Polega to na nałożeniu w próżni na wcześniej pomalowany proszkowo profil folii z rysunkiem drewna. Całość jest następnie wyżarzana w temperaturze 220°C, aby wzór mógł przeniknąć przez warstwy farby i stworzyć trwały rysunek.