Znaczenie wyboru deski do prasowania

Odpowiednia deska do prasowania będzie miała znaczący wpływ na jakość Twojej pracy, a także może znacznie skrócić czas potrzebny na prasowanie. Ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu dowiedzieć się wszystkiego, co można o deskach do prasowania. Na co powinieneś zwrócić uwagę? Jakie są poszczególne rodzaje desek? W jaki sposób z nich korzystać? Ten przewodnik odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże Ci wybrać odpowiednią dla Ciebie deskę.

Jakie są najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o deskach do prasowania?

Deska do prasowania to wspaniały wynalazek! O desce do prasowania wie każdy, kto choć raz musiał prasować koszulę na kanapie lub łóżku. Pozwala ona na prasowanie odzieży, pościeli i innych tekstyliów w ergonomicznej pozycji. Ważne jest, aby rozważyć kilka czynników przed podjęciem decyzji o odpowiedniej desce do prasowania. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę materiały, z których jest wykonana, a także rodzaj pokrowca i wymiary.

Wymiary deski do prasowania

Deski do prasowania mają możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu można je dostosować do swojego wzrostu. Warto zwrócić uwagę na wytrzymałość stelaża oraz zabezpieczenie antypoślizgowe, jakie zapewniają nóżki. Dzięki nim deska pozostanie na swoim miejscu i nie będzie się przesuwać nawet po postawieniu jej na śliskich płytkach. Ważna jest szerokość i długość blatu. Przy wyborze deski do prasowania weź pod uwagę, jak duże są Twoje tekstylia.

Materiał, z którego wykonane są deski do prasowania

Deski do prasowania mają blaty wykonane z metalu lub płyty wiórowej. Materiał w postaci deski ma tę zaletę, że jest bardziej stabilny i odporny na uszkodzenia. Materiał z płyty jest cięższy, a co za tym idzie trudniejszy do przenoszenia. Z kolei ażurowa konstrukcja blatu metalowego jest lżejsza, ale bardziej krucha. Może to prowadzić do uszkodzeń w przypadku silnego nacisku. Jest również mniej stabilna.

Pokrowiec na deskę do prasowania

Od rodzaju pokrowca, który wybierzesz, będzie zależało, jak efektywne będzie Twoje prasowanie. Warto zwrócić na to uwagę. Pokrowce na deski do prasowania są zazwyczaj wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna. Czasami pod warstwą wierzchnią znajduje się dodatkowa warstwa z gąbki, tkaniny lub innego rodzaju podkładu. Warstwowa konstrukcja pokrowca zatrzymuje ciepło wewnątrz, co może skrócić czas prasowania nawet o 50%. Wpłynie to pozytywnie na wysokość rachunków za energię elektryczną. Komfort to kolejna korzyść wynikająca z dużej oszczędności energii elektrycznej. Elastyczny, miękki pokrowiec sprawia, że prasowanie jest znacznie łatwiejsze i wymaga mniej wysiłku.

Rodzaje desek do prasowania

Na rynku jest wiele desek do prasowania. Łatwo jest się w nich pogubić. Elektryczna czy klasyczna? Pozioma czy pionowa? Mała czy duża? Przy wyborze odpowiedniej deski weź pod uwagę częstotliwość prasowania, a także przestrzeń dostępną w Twoim domu. Dla osób, które prasują w miejscu, w którym nie ma dostępu do prądu, dużym udogodnieniem będzie deska z gniazdkiem elektrycznym. Uchwyt na desce do prasowania to kolejna ciekawa innowacja. Dzięki niej można bezpiecznie i wygodnie postawić żelazko. Te akcesoria i inne ułatwią prasowanie ubrań. Poniższa lista pomoże Ci ukierunkować wybór odpowiedniej deski do prasowania dla Twoich potrzeb.

  • Klasyczna deska do prasowania - Jest to najczęściej spotykany rodzaj deski do prasowania ze względu na niską cenę. Wariant ten występuje zarówno w wersji poziomej, jak i pionowej. Klasyczna wersja pozioma pozwala na prasowanie małych ubrań, a także zasłon i pościeli. Prasowanie w pionie pozwala na ułożenie tkaniny w naturalny sposób, z mniejszą ilością zagnieceń niż przy prasowaniu w poziomie.
  • Deska do prasowania na ścianę lub do szafy - To klasyczna wersja deski do prasowania, którą można zamontować na ścianie lub wewnątrz drzwi szafy. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli mamy ograniczoną przestrzeń w domu.
  • Ten typ deski do prasowania dobrze sprawdza się w małych pomieszczeniach. Deska ta jest również bardzo kompaktowa, więc bez problemu możesz ją zabrać na wakacje lub w podróż służbową.
  • Rękawica - Ten typ deski do prasowania powinien otrzymać specjalną nagrodę w kategorii wynalazków upraszczających prasowanie koszul. Dzięki niej z łatwością zapomnisz o uporczywym prasowaniu na rękawach. Wystarczy wsunąć rękawy koszuli na specjalnie wyprofilowany blat i prasować.

Jak prawidłowo używać deski do prasowania

Teraz, gdy masz już wszystkie informacje potrzebne do wyboru odpowiedniej dla siebie deski do prasowania, musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, jak z niej korzystać. Czynność ta wydaje się być bardzo prosta. Stąd prasowanie może przysporzyć tak wielu problemów.

W pierwszej kolejności dostosuj wysokość swojej deski. Deska powinna znajdować się mniej więcej na wysokości Twoich bioder. Taka wysokość pozwala na płynne, naturalne ruchy. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego napięcia mięśni i zapewni, że tkanina nie będzie zbyt gorąca.

Po drugie, przykryj swoją deskę do prasowania odpowiednim pokrowcem. Chociaż omówiliśmy już zalety pokrowca na deskę do prasowania, warto zauważyć, że nawet najcieńsze pokrowce znacznie ułatwią prasowanie. Tkanina zmniejszy tarcie podczas prasowania ubrań. Dzięki temu prasowanie żmudnej, ale koniecznej czynności stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.