Jaka suszarka do prania?

Suszarka na pranie - tak niepozorna i niezbędna jak każdy sprzęt AGD. Jak wybrać taką, która ułatwi domowe obowiązki, nie zajmie zbyt wiele miejsca i posłuży dłużej niż rok?

Dawniej pranie suszono na sznurkach, które rozwieszano między drzewami. Były też suszarki komunalne, które znajdowały się w blokach. Teraz mamy suszarki na pranie, które można składać i rozkładać, gdy tego potrzebujemy. Pranie można suszyć na zewnątrz, na balkonie lub w mieszkaniu. Projektanci suszarek starają się nadążyć za zmieniającymi się potrzebami konsumentów. Można nawet kupić modele podgrzewane. Jak wśród tak wielu modeli wybrać odpowiednią suszarkę? Po przeczytaniu naszego poradnika będziesz w stanie dokonać właściwego wyboru.

Jakie są najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o suszarkach do prania?

Nowoczesne suszarki do bielizny wykonane są z lekkiego metalu, najczęściej stopów aluminium. Powinna być na tyle mocna, aby nie przewróciła się podczas prania prania w wietrzne dni. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość połączenia z ramą oraz grubość drutów. Do wyboru mamy cienkie druty, które są połączone z ramą za pomocą spawania lub grubsze rurki, które są mocowane za pomocą nitów lub śrub. Ta druga opcja jest bardziej trwała. Suszarka musi być naprawiana ręcznie, jeśli spawy na drutach się poluzują. Niewiele osób ma w domu spawarkę i jest w stanie ją obsługiwać.

Składanie i rozkładanie ręczników do prania nie powinno być trudne. Suszarka do bielizny powinna mieć dodatkowe funkcjonalności, takie jak uchwyty na skarpetki czy poręczny organizer do przechowywania klamerek. W przypadku suszarek stojących, zwłaszcza większych, niezbędne są ochronne podstawy. Gumowe lub plastikowe nakładki ochronią podłogi przed zarysowaniem. Na jednej stronie podstawy można umieścić kółka. Kółka ułatwiają jednej osobie przenoszenie suszarki i prania z jednego miejsca na drugie.

Rodzaje dostępnych suszarek do prania

Znasz już cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze suszarki. Teraz czas przyjrzeć się różnym rodzajom tych urządzeń. Łatwiej będzie Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie, jeśli zapoznasz się z ich charakterystyką.

Suszarki do bielizny stojące

W tej kategorii znajdują się zarówno klasyczne suszarki poziome, jak i modele pionowe. Zacznijmy od tych pierwszych. Suszarka pozioma składa się z dwóch skrzydeł, na których można powiesić mniejsze rzeczy oraz z części głównej, służącej do wieszania dużych tekstyliów. Sprzęt ten jest dostępny w różnych stylach i kolorach. Można znaleźć wszystko, od lekkich suszarek, które zapewniają kilka metrów miejsca na pranie, po składane modele, które są większe i bardziej wydajne. To rozwiązanie jest idealne dla dużych mieszkań, balkonów, tarasów i ogrodów.

Suszarka pionowa to świetny wybór do małych mieszkań. Nie zajmuje dużo miejsca, ale może pomieścić sporo prania. Nie utrzyma dużych tekstyliów, takich jak poszewka na kołdrę, bez składania. Można ją jednak wykorzystać jako stojak do suszenia koszul na wieszakach.

Pionowe suszarki do prania mogą być również wykorzystywane do stałej instalacji na zewnątrz. Wyglądają one jak parasol, który został "inside out". Można je obracać i mają różne długości sznurka, dzięki czemu są bardzo wygodne w użyciu.

Wiszące suszarki do bielizny

Suszarki te znajdują zastosowanie w łazienkach. Można je podwiesić pod sufitem, więc sprawdzają się nawet w wysokich pomieszczeniach. Działanie systemu polega na opuszczeniu linek na wysokość, która pozwala na powieszenie lub zdjęcie rzeczy, a następnie podciągnięcie całości do góry, aby suszenie prania nie utrudniało korzystania z łazienki.

Suszarka ścienna na pranie to nieco inny patent. Składa się z dwóch paneli, których sznurki można rozwinąć do pożądanej długości. Jeden panel montowany jest na stałe na ścianie, a drugi po rozciągnięciu mocowany jest do uchwytów. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno na balkonie, w łazience, jak i w pralni.

Jaką suszarkę na pranie wybrać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz zadać kilka dodatkowych pytań. Wybór suszarki, której użyjesz, będzie zależał od tego, gdzie mieszkasz i jak często suszysz swoje pranie. Powinieneś również zastanowić się, jak często i jak dużo prania suszysz.

Wiszące suszarki do bielizny są świetne do łazienek, balkonów i pralni. Ty musisz rozważać fakt że suszenie pralni obniża twój łazienkowego sufit jeżeli ty planujesz instalować jeden te suszarki. Dla łazienek o dużej wysokości i wanien, suszarki takie jak ta są bardzo zalecane.

Jeśli twój dom ma ogród i pralnię w piwnicy, możesz wybrać dowolny model, który jest odpowiedni dla ładunku prania, który suszysz każdego dnia. Mała suszarka stojąca jest wystarczająca dla jednej osoby lub pary bez dzieci. Duży, składany model jest najlepszy dla rodzin z dziećmi.

Suszenie prania jesienią, zimą i wiosną może być problemem, jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu. Suszarka zazwyczaj wyląduje w Twoim salonie lub sypialni, tworząc wątpliwy wystrój. Do takich warunków polecamy suszarki do prania pionowe, a nie stojące. Są one pionowe i wykorzystują przestrzeń w górze, więc nie zabierają cennych centymetrów powierzchni podłogi. Nie będzie przeszkadzać i zagracać mieszkania w takim stopniu jak suszarka pozioma.

Suszarka naścienna polecana jest do mieszkań z tarasem lub balkonem. To świetna opcja, jeśli mamy meble wypoczynkowe i kwiaty. Na małym balkonie trudno jest umieścić dużą suszarkę na pranie. Nie możemy też wykorzystać tej przestrzeni do suszenia prania. Jako suszarka na pranie na ścianę może posłużyć rozwijana linka, lub składane skrzydła. Takie rozwiązanie jest kompaktowe i po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca.