Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog chmura tagów
Jak zaprojektować swoje wnętrze od A do Z – Cz 6 – Kuchnia idealna 1
Jak zaprojektować swoje wnętrze od A do Z – Cz 6 – Kuchnia idealna

Jak zaprojektować swoje wnętrze od A do Z – Cz 6 – Kuchnia idealna

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Pełni funkcję nie tylko związaną z przygotowywaniem czy spożywaniem posiłków, ale także gromadzi domowników i stanowi doskonałe miejsce do wspólnych, rodzinnych aktywności. Często jest także miejscem, w którym przyjmujemy gości – wiadomo, że najlepsze ploteczki czy imprezy odbywają się w kuchni.

Wygoda i funkcjonalność ponad wszystko

W tym artykule nie będziemy skupiać się na stylu czy kolorystyce, bo te zagadnienia omawialiśmy już wcześniej i jeśli śledzisz nasz cykl od początku, zapewne wiesz już jak mniej więcej będzie wyglądała Twoja kuchnia. Zajmiemy się natomiast racjonalnym i funkcjonalnym planowaniem kuchni i jej wyposażenia.

Urządzając kuchnię weź pod uwagę, ile przestrzeni masz do dyspozycji i jaki jest jej kształt, a także usytuowanie względem okien i drzwi oraz relacje wobec innych pomieszczeń. Układy spotykane w kuchniach najczęściej to: jednorzędowy, dwurzędowy, L, U lub G. Dodatkowo istnieje opcja z wyspą lub bez. Twój układ powinien pasować do rozmiarów i kształtu pomieszczenia, uwzględniać źródła światła dziennego i komunikację z innymi pomieszczeniami.

Idealne rozmieszczenie mebli i sprzętów

Planując kuchnię pamiętaj o tzw. trójkącie technologicznym, tworzonym przez lodówkę, zlewozmywak i kuchenkę. Rozstawienie tych sprzętów powinno wpisywać się właśnie w trójkąt, a odległości między nimi powinny być zbliżone i mieścić się w przedziale 120-200 cm. Chodzi o ty, bo przy przygotowywaniu posiłków i sprzątaniu po nich nie biegać po całej kuchni z jedzeniem czy brudnymi naczyniami. Przyjęło się, że główny blat roboczy umieszczamy pomiędzy zlewem a kuchenką i powinien mieć on minimum 120 cm długości. Nawet jeśli planujemy zmywarkę warto zastanowić się, gdzie będziemy suszyć naczynia, które wymagają ręcznego mycia – jeśli zakładamy jednokomorowy zlewozmywak z ociekaczem, może być to stojąca suszarka lub mata, a jeśli zlewozmywak nie będzie miał ociekacza albo, gdy nie znosimy widoku suszących się garnków, lepiej pomyśleć o jedno lub dwupoziomowej suszarce ukrytej w szafce nad zlewem. Obecnie są też dostępne estetyczne pojemniki i dozowniki na środki czystości – przydadzą, się, gdy nie chcemy mieć „wystawy” z kolorowych płynów w kuchni. Rozmieszczenie sprzętów i mebli musi uwzględniać przyłącza wody, prądu i odpływy.

Strefy funkcjonalne w kuchni

Pamiętaj o podziale kuchni na strefy:

 • zapasów i żywności (w tym także lodówka)

 • zmywania (zlewozmywak, zmywarka, środki czystości, kosz na śmieci)

 • przechowywania naczyń, sztućców, pojemników

 • obróbki cieplnej (kuchenka, piekarnik)

 • serwowania (stół, blat, wyspa)

Podzielenie kuchni na powyższe strefy i zadbanie, by sprzęty i meble służące podobnym celom były blisko siebie ułatwi Ci codzienną pracę w kuchni i zachowanie czystości. Ważny jest także rozkład pionowy i poziomy sprzętów – te używane częściej powinny być łatwo dostępne, a te potrzebne od czasu do czasu można umieścić wyżej czy skrajnie. Sprawdź też optymalną wysokość, na której w Twojej kuchni powinny znaleźć się blaty i szafki, żeby potem wygodnie pracowało się i poruszało. Chociaż w tej dziedzinie są już gotowe standardy, warto wziąć pod uwagę wzrost i możliwości zasięgu głównych użytkowników kuchni, zwłaszcza jeśli są specyficzne. Istotna jest też kwestia prawo lub leworęczności – dla osób praworęcznych rozkład funkcji powinien przebiegać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a dla leworęcznych odwrotnie.

Sprytne rozwiązania kuchenne

 • Narożniki to zazwyczaj puste, nieużytkowe przestrzenie w kuchni, można je wykorzystać na zlewozmywak (są dostępne zlewozmywaki dedykowane do narożnego umieszczenia) i głębokie szafki ze specjalnie zaprojektowanymi drzwiczkami.

 • Dodatkowe wysuwane blaty przydadzą się właścicielom niewielkich kuchni.

 • Fajną opcją są gniazdka elektryczne w chowanych w blat kolumnach.

 • Wygodę otwierania szafek zapewni system dotykowy lub bazujący na elektrycznym wspomaganiu otwierania – doceni to każdy, kto próbował otworzyć szafkę mokrymi lub zabrudzonymi rękami.

 • Oświetlenie w szafkach i szufladach sprawi, że łatwo nam będzie odnaleźć pożądaną rzecz.

 • Bateria w zlewozmywaku ze stoperem dotykowym to kolejne sprytne rozwiązanie ułatwiające życie.

 W następnym artykule bierzemy na tapetę łazienki!

Zadanie domowe:

 1. Jeśli przedmiotem Twojego projektu jest kuchnia, przygotuj plan kuchni uwzględniając powyższe wskazówki.

 2. Przygotuj listę sprzętów i mebli i kilka wersji ich rozmieszczenia.

 Przejdź do poprzedniego artykułu cyklu: Jak zaprojektować swoje wnętrze od A do Z – Cz 5 – 10 wskazówek dla idealnego planowania wnętrz.

Komentarze do wpisu (1)

17 stycznia 2018

Artykuł dobrze napisany. Niby o tym wszyscy wiemy ale czasami w tych nowych mieszkaniach z aneksem kuchennym trzeba mocno się nagłowić,żeby coś funkcjonalnego stworzyć. Właśnie głowicę

Kontakt:

Telefon: 508 356 353

Email: sklep@decorami.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium