Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog chmura tagów
Jak zaprojektować swoje wnętrze od A do Z – Cz 4. – Inwentaryzacja. 0
Jak zaprojektować swoje wnętrze od A do Z – Cz 4. – Inwentaryzacja.

Jak zaprojektować swoje wnętrze od A do Z – Cz 4 – Inwentaryzacja.

Po kreatywnych zadaniach związanych z tworzeniem wizji i koncepcji naszego wnętrza i wyborem stylu oraz kolorystyki, czas przejść do obowiązkowego i bardzo konkretnego zadania, jakim jest wykonanie rzutu poziomego płaskiego projektowanej powierzchni.

Co będzie potrzebne?

Warto zaopatrzyć się w papier milimetrowy w formacie A3, linijki i ekierki, cyrkiel, taśmę mierniczą lub dalmierz oraz ołówki, mazaki i aparat fotograficzny. Oczywiście są też inne, profesjonalne przyrządy do wykonywania planów pomieszczenia, ale na własne potrzeby zdecydowanie wystarczy nam ten zestaw podstawowy. Jednym z bardziej przydatnych narzędzi kreślarskich jest skalówka, jednak możemy obyć się bez niej przyjmując odpowiednią skalę na papierze milimetrowym o wymiarze A3.

Wykonujemy pomiary

Aby wykonać rysunek w odpowiedniej skali i proporcjach musimy znać wszystkie ważne wymiary. Zaczynamy od głównych wymiarów pomieszczenia oraz odcinków na ścianach – od okna do ściany, od ściany do drzwi itd. Mierzymy wysokość główną pomieszczenia oraz inne wysokości jeśli np. występują skosy. Wymiarujemy otwory okienne i drzwiowe, odległości do elementów instalacyjnych, jak przyłącza, odpływy, grzejniki, wentylacja. Sprawdzamy też czy ściany trzymają kąt prosty, pion i poziom. Uwzględniamy także usytuowanie pomieszczenia względem kierunków świata, rysując na rzucie tzw. różę wiatrów. Przy okazji pomiarów warto od razu policzyć powierzchnię ścian, ułatwi nam to zadanie przy planowaniu zakupu paneli, płytek, tapet czy farb.

Co powinno znaleźć się na rzucie?

Na naszym rysunku zaznaczamy obrysy ścian z zaznaczeniem otworów drzwiowych i okiennych oraz torów ich ruchu, wnęki i występy, wywietrzniki, piony wodne i kanalizacyjne, grzejniki i rury, gniazdka i włączniki. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się sprzęty, urządzenia lub meble, które tam zostaną – to również zaznaczamy je na rzucie. Warto zastosować różne grubości i formy linii – najgrubsze rezerwując na obrysy ścian, cieńsze dla innych elementów, jak meble i wyposażenie, najcieńsze do opisów i uwag, a linią przerywaną oznaczyć inne płaszczyzny niż podłoga (np. wnęki, skosy). Przed przystąpieniem do właściwego rysunku dobrze jest zrobić serię zdjęć pomieszczenia (zwłaszcza, jeśli nie projektujemy swojego mieszkania) i wykonać wstępne szkice. Dobrze jest przygotować kilka kopii rzutu już bez szczegółowych informacji, które posłużą nam później do dalszego planowania wnętrza.

Przykładowy plan pomieszczeń

W sieci dostępne są aplikacje skanujące pomieszczenia czy pozwalające na przygotowanie planów 2 i 3D, warto jednak taki pierwszy w życiu plan wykonać własnoręcznie. Ale tak na wszelki wypadek tutaj możecie zobaczyć, jak działa aplikacja na telefon Room Scan PRO A tu znajdziecie HomeStyler - darmowe narzędzie online do tworzenia planów pomieszczeń i jeszcze Roomsketcher.

W następnej części skupimy się na funkcjonalności i ergonomii oraz planowaniu wnętrza na podstawie wykonanej inwentaryzacji!

Zadanie domowe:

  1. Wykonaj pomiary i rzut projektowanego wnętrza według opisanych wskazówek. Zrób kilka "czystych" kopii z zachowanymi proporcjami, ale bez szczegółowych wymiarów. Plan ten będzie nam potrzebny do przejścia do kolejnego etapu, którym będzie wypełnianie go konkretnym wyposażeniem.

Wróć do poprzedniego artykułu z serii: Jak zaprojektować wnętrze od A do Z - cz 3. Wybieramy kolory!

Komentarze do wpisu (0)

Kontakt:

Telefon: 508 356 353

Email: sklep@decorami.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium